Özel Sektörde İşçi Olarak İstihdam


Soru 1: İşe girmek ve çeşitli kurumlara engelli eleman alınıp alınmayacağına ilişkin bilgileri öğrenmek için hangi yol izlenmelidir?

Engelli bireylerin işçi olarak işe yerleşebilmesi için Türkiye İş Kurumu’na, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya Türkiye İş Kurumu’nun resmi internet sitesi www.iskur.gov.tr adresine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Soru 2: 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındaki işyerlerinin engelli çalıştırma zorunluluğu ne kadardır?

İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde  toplam  işçi  sayılarının  %3’ü  oranında,  kamu işyerlerinde iste %4’ü oranında engelliyi ve %2’si oranında eski  hükümlü  işçiyi  meslek,  beden  ve  ruhsal  durumlarına uygun  işlerde  çalıştırmakla  yükümlüdürler.  Aynı  il  sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

Soru 3: Engelli işçi veya memur çalıştırmamanın işverene getirdiği bir yaptırım var mıdır?

Kamu ve özel sektör işverenlerinden engelli işçi çalıştırma sorumluluğunu yerine getirmeyenlere, her ay çalıştırmadığı her engelli için belli bir miktar para cezası (2022 yılı için 5.917 TL) kesilmektedir.

Memur çalıştırmamanın herhangi bir müeyyidesi bulunmamaktadır.