BAKIM DESTEK PROJESI
BAKIM DESTEK PROJESİ

Evde bakım destek yardımı alan engelli ve bakıcısı olan vatandaşlarımıza yönelik 4 yıldır uygulanan bir projedir.

Aile ve Soayal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen projemiz Kırklareli Üniversitesi ve Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Projemiz : Üniversitemizin Sağlık Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencilerinden oluşturulan takımlar ile Kırklareli Merkez ve iki ilçesinde yer alan evde bakım ihtiyacı duyan vatandaşlarımızın bir sosyal çalışmacımız liderliğinde takımla ziyaret edilerek engellimizin genel sağlık durumu kontrolü, o andaki bakımının yapılması,kişisel temizlik uygulamasının yapılması, bakıcılığını yapan yakınına profesyonel bakım konusunda pratik eğitim verilmesi, evin engelliye yönelik hale getirilmesi için küçük onarımlar yapılması, engelli ve bakıcısının morali ve motivasyonunu yükseltmek için mini etkinlik yapılması ve aile ile zaman geçirilmesi sağlanmaktadır.

Projemiz ile bakım destek hizmeti alan engellimizin ziyaret edilerek periyotlar halinde bakım desteği verilmesi sağlanmakla birlikte bakıcısına da uygulama yönünde rehberli yapılmakta aynı zamanda psikososyal destek verilmektedir.

Uygulamaya katılan öğrenciler öğrendikleri teorik bilgileri sahada görerek tecrübe kazanmakta ve sosyal sorumluluk bilinci artırılmaktadır. Kendilerine güvenleri artmaktadır.

Projemiz devam etmektedir.