…
…
…
…
…
…
…
…
08 Nisan 2023, Cumartesi Kahramanmaraş,Türkiye

Bakanımız Sayın Derya Yanık Kahramanmaraş'ta Depremzedelerle İftarda Bir Araya Geldi


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık, “Devletimiz bütün kurum ve kuruluşları, tüm imkanları deprem bölgesinin yaralarını bir an önce sarabilmek için harekete geçirildi. Bunlardan birisi de bizim Bakanlığımız. Elimizden gelen her türlü imkanı vatandaşımızın hizmetine sunmak için durmadan, dinlenmeden koşturuyoruz. Bu millet tam bir millet şuuruyla, tarihten beri taşıdığı o kimliği ile böyle zor zamanlarda birbirine destek vermeye her zaman hazır ve nazırdır” dedi.

Verilerin afetin büyüklüğünü ortaya çıkardığını dile getiren Bakanımız Sayın Derya Yanık, kentlerin el birliğiyle toparlanmaya başladığını ifade etti. Bakanlık olarak deprem nedeniyle engelli olan vatandaşların sonraki ihtiyaçları ile ilgili süreçleri takip ettiklerini belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, uzuv kaybı olanların protez ve diğer sağlık ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanacağını vurguladı. Bakanımız Sayın Derya Yanık, deprem bölgesi için devletin seferber olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

 

"Deprem bölgesinde, depremzede vatandaşlarımızın bölgenin dışına giden vatandaşlarımız da dahil olmak üzere her ne tür ihtiyaçları varsa, maddi manevi bunların her türlü çalışmaları yapıldı, yapılıyor. Önümüzdeki süreçte de devam edecek ve biz vatandaşımızın ihtiyacını temin edip kendisine teslim edeceğiz; hükümet olarak, devlet olarak, bakanlıklar olarak. Bu anlamda evet, gidenleri geri getiremeyiz ama kalan vatandaşlarımızın hayatlarının bundan sonraki sürecini güven içerisinde devam ettirebilmeleri için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."

Afet Acil Sosyal Yardım (ASYA) Sosyal Markette İncelemelerde Bulundu

Kahramanmaraş'taki temasları kapsamında, Afet Acil Sosyal Yardım (ASYA) bünyesinde kuruluş çalışmaları yapılan sosyal markette incelemelerde bulunan Bakanımız Sayın Derya Yanık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlıklarının deprem bölgesindeki çalışmalarını sürdüğünü dile getirdi.

 

“Misyonumuz ‘Hiçbir vatandaşı hiçbir yerde geride bırakmamak’”

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine çizdiği misyonun "Hiçbir vatandaşı hiçbir yerde geride bırakmamak" olduğunu vurgulayan Bakanımız Sayın Derya Yanık, tüm depremzedelere ulaşmak adına çalıştıklarını dile getirdi. Büyük bir hassasiyet ve dikkatle refakatsiz çocuklarla ilgili çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, şöyle devam etti:

 

"Bugüne kadar Bakanlığımıza ulaşan refakatsiz çocuk sayısı 1915. Son zamanlarda bu sayıyı özellikle aynı tekrarladığımızı duyuyorsunuz. Bunun sebebi şu; depremin ilk zamanlarında belli bir süre Sağlık Bakanlığımız, Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığımız Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile beraber refakatsiz olan çocukların tamamı bizim kayıtlarımıza girmekte ve sonrasında kimliklendirme ve ailelerine teslim süreçlerini biz takip etmekteydik. Ancak yaklaşık bir aydır refakatsiz çocukların kimliklendirme işlemleri asayişi ilgilendirdiği için doğrudan doğruya Emniyet Genel Müdürlüğümüz, İçişleri Bakanlığımız uhdesine geçti. Biz şu anda Bakanlığımızın kayıtlarına girmiş 1915 çocuğumuzun, halihazırda kimliği bilinmeyen yahut ailesine ulaşılması gereken kısmıyla ilgili çalışmaları sürdürüyoruz."

 

1783 çocuk ailesine teslim edildi

 

Bakıma ihtiyacı olan çocukların kurumlarına getirildiğini belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, refakatsiz çocuklara ilişkin şu verileri aktardı:

 

"Şu ana kadar 1915 çocuğumuzdan ailesine teslim edilen çocuk sayısı 1783. Hastanede takibi yapılan çocuk sayısı 47. Hastanede tedavisi devam ederken vefat eden çocuk sayısı maalesef 7. Kuruluş bakımına alınan çocuğumuz 78. Kuruluş bakımında olup da halihazırda kimliği henüz tespit edilememiş çocuk sayımız da 23. Bu çocuklarımızın dışında, - bunlar hayatta olan çocuklarımız şükürler olsun - ailelerin aradığı çocuklar içerisinde 472 çocuğumuzun da vefat ettiği bilgisini paylaşmak isterim."

 

“Toplamda 87 depomuz halihazırda aktif olarak kullandığımız depolarımız”

 

Afet ve acil durum kapsamında Bakanlıklarının temel sorumluluklarından birinin psikososyal destek çalışmaları, diğerinin de ayni bağış ve depo yönetimi olduğunu belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, şunları kaydetti:

 

"Ayni yardımlarla alakalı durumumuz halihazırda bugüne kadar 3 bin 259 ASYA personelimizle, 574 araçla deprem bölgesinde 11 ilde hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Hava seferi olarak 445 helikopter, 42 uçak, toplam 487 hava seferi yapmışız. An itibarıyla toplamda 71 depomuz var. Biliyorsunuz depoları deprem bölgesinde belli lojistik merkezler olarak oluşturduk ve buralara sarf malzemelerini depolayarak ihtiyaç duyulan bölgelere o depolardan dağıtımlarını yapıyoruz. Yurt dışından gelen yardımlar için de daha çok gümrük kapılarına yakın kurduğumuz 16 depo var. Toplamda 87 depomuz halihazırda aktif olarak kullandığımız depolarımız. Ticari hayatın da başlaması, vatandaşlarımızın günlük ticari faaliyetlerinin de ekonominin de beslenmesi noktasında desteklenmesi gerekiyor."

 

"Depremzede vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz"

 

Deprem bölgesinde dün itibarıyla toplam 203 sosyal market kurduklarını, 64 kalemde bugüne kadar yaklaşık 89 milyon adet ürün dağıttıklarını belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, şöyle devam etti:

 

"Depremin hemen başından başlamak üzere daha sonra peyderpey 10 ilimize 7 yüz 60 milyon lira acil durum ödeneği göndermiştik. Daha sonra depremzede vatandaşlarımızın transfer oldukları, geriye kalan 71 bir ilimize de 639 milyon 605 bin lira olmak üzere acil durum ödenekleri gönderdik. Bugüne kadar afet kapsamında toplam 1 milyar 399 milyon 650 bin lira acil durum ödeneği sosyal yardımlaşma vakıflarımıza göndermişiz. Ek periyodik paylarla beraber önümüzdeki süreçte de ihtiyaç oldukça depremzede vatandaşlarımızın özellikle yoğun olarak bulundukları yerler başta olmak üzere vakıflarımızı desteklemeye, vakıflarımız üzerinden de depremzede vatandaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. "

 

Bakanımız Sayın Derya Yanık, psikososyal destekle alakalı da deprem bölgesinde bugüne kadar 4 bin 808 personelle 1 milyon 481 bin 367 görüşme gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, bu çalışmaları da çok önemsediklerini aktardı. Deprem bölgesinde kadınların ihtiyaçlarına yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını da belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, her konuda çalışmalarının aynı kararlılıkla devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Bakanımız Sayın Derya Yanık, daha sonra, depremde iş yerleri yıkılan ya da ağır hasar alan küçük esnafın yeniden ekonomik hayata dahil olması için Kocaeli Valiliğince kente kazandırılan "AFAD Kocaeli Çarşısı"nda incelemelerde bulundu.

“Kendi Acısının Bir Kenara Bırakıp Yardıma Koşanlarız”

İl Müdürlüğümüzde depremden etkilenen ve diğer illerimizden şehrimize görevlendirilen çalışanlarımızla bir araya gelen Bakanımız Sayın Derya Yanık Kırmızı Yeleklilerden sahada hizmetin aksamadan, daha hızlı ve etkin sürdürülmesi için çözüm önerilerini alırken onlara yaptığı konuşmada “Kendi acısının bir kenara bırakıp yardıma koşanlarız. Depremde yakının kaybeden evi yıkılan ağır hasarlı olan siz çalışanlarımız bunları bir kenara bırakıp diğer vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için sahadaydınız. Bizler sadece sizlerin sahada daha etkin ve vatandaşımıza daha iyi hizmet sunmanız için önünüzü açmaya çalışıyoruz. Sizler sahada kırmızı yelekliler olarak devletimizin şefkatli eli konumundasınız.

Burada bulunan Kahramanmaraş İl Müdürlüğümüz ve diğer İllerimizden gelerek depremzede vatandaşlarımıza hizmet sunan siz değerli çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

 

 “Allah'ın izniyle bu zor günleri de beraberce atlatacağız”

 

Kahramanmaraş'taki temasları kapsamında, 15 Temmuz Derneğince çadırda organize edilen iftar programına katılan Bakanımız Sayın Derya Yanık, Kur'an-ı Kerim'in okunduğu programda orucunu depremzedelerle birlikte açtı. Bakanımız Sayın Derya Yanık, burada yaptığı konuşmada, tüm Türkiye'nin canını yakan depremlerin yaralarını sarmak adına ilk günden itibaren yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. İftardan dolayı 15 Temmuz Derneği yetkililerine teşekkür eden Bakanımız Sayın Derya Yanık, şunları kaydetti:

 

"Allah'ın izniyle bu zor günleri de beraberce atlatacağız. Beraberce birbirimize kardeşlik ederek, dayanışma duygularını harekete geçirerek, ekmeğimizi, soframızı bölüşerek, birbirimize destek olarak atlatacağız. İnşallah bütün bir millet olarak devletimizin desteğiyle, hükümetimizin desteğiyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, liderliğinde bugünler de geçecek. İlk günden itibaren değerli dostlar hepiniz şahitsiniz. Devletimizin bütün kurum ve kuruluşları, bütün imkanları deprem bölgesinin yaralarını bir an önce sarabilmek için harekete geçirildi. Bunlardan birisi de bizim Bakanlığımız. Elimizden gelen her türlü imkanı vatandaşımızın hizmetine sunmak için durmadan, dinlenmeden koşturuyoruz.

 

Bu millet tam bir millet şuuruyla, tarihten beri taşıdığı o kimliği ile böyle zor zamanlarda çok hızlıca birbiriyle bir araya gelmeye, birbirine destek vermeye her zaman hazır ve nazırdır. İnşallah düştüğümüz yerden kalkıp, yaralarımızı sarıp, Türkiye Yüzyılına koşmaya devam edeceğiz. Beraber koşacağız ve 21’nci yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapmaya hazır ve nazır olduğumuzu bütün dünyaya göstereceğiz.”

 

Bakanımız Sayın Derya Yanık, deprem bölgesine desteğini esirgemeyenlere, gönüllülere, yurt dışından yardım gönderen uluslararası camiaya, yurt dışındaki vatandaşlara ve bölgeye koşa koşa gelip çalışan kamu görevlilerine teşekkür etti.