…
26 Nisan 2023, Çarşamba Ankara

Bakan Yanık: “Ulusal Vefa Programı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 371,9 milyon TL kaynak aktardık”


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, yaşlı ve engelli vatandaşların temel ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen Ulusal Vefa Programı kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına toplam 371,9 milyon TL kaynak aktardıklarını açıkladı.

Bakan Yanık Ulusal Vefa Programı ile ihtiyaç sahibi olup kişisel bakımlarıyla temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı, engelli vatandaşlar ile ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenlerin ev-kişisel temizliklerinin sağlandığını bildirdi.

Bu yıl 1,5 Milyar TL Kaynak Ayrıldı

Ulusal program haline dönüştürülen ve ülke genelinde uygulanan Vefa Programı için bu yıl için 1,5 milyar TL kaynak ayırdıklarını belirten Bakan Yanık, “Bu kaynağın ilk ödemesini Ocak-Mart aylarını kapsayacak şekilde vakıflarımıza aktarmıştık. Şimdi de Nisan-Haziran aylarında Ulusal Vefa Programı kapsamında kullanılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına toplam 371,9 milyon TL kaynak aktardık” dedi.

“Kimseyi Arkada Bırakmayan Toplum Vizyonu İle Hareket Ediyoruz”

Program kapsamında öncelik sırasının ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarda olduğunu belirten Bakan Yanık, detayları şu şekilde açıkladı:

“Türkiye Yüzyılı vizyonumuz ile hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu kapsamda kişisel bakımlarına ilişkin temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılayamayan 60 yaş üstü kişi ve kişilerin yaşadığı haneler, %70 ve üzeri engelli raporu olan kişilerin bulunduğu hanelerde ihtiyaçları karşılıyoruz. Buna ek olarak hanede yaşayan kişi sayısı fazla olan haneler, 3’ten fazla 16 yaşından küçük çocuğu olan kişilerin yaşadığı sosyal yardım yararlanıcısı tek ebeveynli haneler ile %40-%69 oranında engelli raporu olan kişilerin yaşadığı haneleri de bu hizmetimizden faydalandırıyoruz.”

127 Bin Vatandaşın Hizmet Alması Hedefleniyor

Bu yıl içerisinde Ulusal Vefa Programı kapsamında 7 binden fazla personelin sahada görev almasını planladıklarını belirten Bakan Yanık, “Böylece 127 bini aşkın yaşlı ve engelli vatandaşımızın evdeki temel ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyoruz” diye konuştu.