…
…
…
…
…
26 Aralık 2022, Pazartesi Ankara,Türkiye

Devlet Korumasından Yararlanan Gençler Kamuya Atandı


Bakanımız Sayın Derya Yanık, atama töreninde yaptığı konuşmada "1988'den 2002'ye kadar 21 bin 302 hak sahibi gencimiz istihdam edilirken 2003-2022 arasında toplam 37 bin 821 gencimizi kamuya yerleştirdik." dedi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde "Devlet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Yerleştirilmesi Töreni" ile "Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İşbirliği Protokolü İmza Töreni" düzenlendi.

Bakanımız Sayın Derya Yanık, törende yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak bütün hizmetleri hak temelli bir anlayışla belirlediklerini ve hiçbir ayrım gözetmeden bütün halka sunduklarını söyledi.

Nüfusun yaklaşık üçte birini teşkil eden 22 milyona yakın 18 yaş altı çocuğa tüm illerde devletin sevgisini ve şefkatini ulaştırdıklarını belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, "Çocuklarla ilgili çalışmalarımızın odağında çocuğun huzurlu aile ortamında sağlıklı bir birey olarak yetişmesi yer alıyor. Bu anlamda önceliğimiz devletimizin koruması altında bulunan çocuklarımıza aile sıcaklığında hizmetler sunmak. 2002'den bugüne kadar aile odaklı hizmetlerimizden yararlanan çocuk oranını yüzde 36'dan yüzde 92'ye yükselttik." diye konuştu.

Çocuk evleri ve çocuk sitelerinde kurdukları yaşam modelleriyle gençlerin sosyal hayata uyum sağlamalarını kolaylaştırdıklarını vurgulayan Bakanımız Sayın Derya Yanık, şu an yuva sıcaklığında 13 bin 863 çocuk bulunduğunu ifade etti.

Çocukları risk içeren durumlardan korumak için mobil ekiplerle takip çalışmaları yürüttüklerini aktaran Bakanımız Sayın Derya Yanık, bugüne kadar farklı risk gruplarından 222 binden fazla çocuğa ulaşarak, 14 bini aşkın okul ziyareti yaptıklarını, 50 bin aileyle birebir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Çocuk ve gençlerin medya yoluyla karşılaşabileceği riskleri önlemek amacıyla RTÜK, BTK ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğiyle ortak bir hareket başlattıklarını belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, sosyal medya çalışma grubuyla çocukların gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek 1567 içeriğe müdahale ettiklerini söyledi.

"5 bin 241 çocuğumuz en az bir spor branşıyla ilgileniyor"

Bakan Bakanımız Sayın Derya Yanık, 2022'de koruma altındaki çocuklardan 312'sinin üniversite eğitimlerine başladığını bildirdi.

Çocukların okul başarısıyla birlikte sanat ve spor alanındaki ilgilerini de teşvik ettiklerini dile getiren Bakanımız Sayın Derya Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"5 bin 241 çocuğumuz en az bir spor branşıyla ilgileniyor. Şu an 7 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcu çocuğumuz var. Bu sayının artması için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sporcu çocuklarımız hem ulusal hem de uluslararası müsabakalarda başarılarıyla ülkemizi temsil ediyor, göğsümüzü kabartıyor. 2 bin 242 çocuğumuz, çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunurken, 398 çocuğumuz müzikal yeteneklerini çaldıkları enstrümanla icra ediyor."

İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri Projesi kapsamında 2022'de 3 bin 641 çocuğa kariyer planlamasına ilişkin eğitimler verdiklerini aktaran Bakanımız Sayın Derya Yanık, "Devletimiz, meslek sahibi olan gençlerimizin emeğini en doğru şekilde değerlendirmeye özel önem veriyor. 1988'den 2002'ye kadar 21 bin 302 hak sahibi gencimiz istihdam edilirken 2003-2022 arasında toplam 37 bin 821 gencimizi kamuya yerleştirdik." bilgisini verdi.

Gençlere 2018'de yapılan yasal düzenlemeyle kendi mezun oldukları alanlara göre atanma imkanı getirdiklerini hatırlatan Bakanımız Sayın Derya Yanık, yılda bir kez yapılan yerleştirme işlemini artık yılda 3 kez yaptıklarını anımsattı.

Gençlerin özel sektörde de istihdamını artırmak adına 2018'den itibaren teşvik edici politikalar uygulamaya başladıklarını dile getiren Bakanımız Sayın Derya Yanık, "Gençlerimizin özel sektörde çalışmaları halinde, SGK primlerinin tamamını 5 yıl süreyle devlet olarak biz ödüyoruz. Özel Sektör İstihdam Teşviki uygulamasıyla bugüne kadar 9 bin 711 gencimiz özel sektörde istihdam edildi." dedi.

"Seminerlerimizle bu yıl 1050 gencimizin işe uyum sürecini destekledik"

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılacak protokolle birçok yeni çalışmaya da imza atacaklarının altını çizen Bakanımız Sayın Derya Yanık, "Sizlerin sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda yeteneklerinizi ortaya çıkarmak ve estetik algınızın zenginleşmesine katkı sağlamak amacıyla çeşitli proje ve etkinlikler gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Bugün devlet korumasından yararlanmış gençlerin kamuya yerleştirilmesinin de yapılacağını belirten Bakanımız Sayın Derya Yanık, yeni görevlerine yerleştirilen gençlerin çalışma şartlarına uyum sağlamasını kolaylaştırmak, hak ve yükümlülükleri konusunda bilgilendirmek amacıyla seminerler düzenlendiğini bildirdi. Yanık, şunları kaydetti:

"Bu seminerlerimizle 2022'de 1050 gencimizin işe uyum sürecini destekledik. Görevinize başlamadan önce sizlerin de bulunduğunuz illerde 'İş Hayatına Uyum Seminerlerimize' katılmanız için gerekli tüm hazırlıkları yaptık. Her birinizin vatanına, milletine, değerlerine bağlı ve özgüven sahibi kişiler olarak yetişmeniz bizleri de çok mutlu ediyor. Sizler, Türkiye'nin bugününün de yarınının da teminatısınız. Ülkemizin geleceği sizin gayretiniz ve emeğinizle şekillenecek. İnanıyorum ki hep beraber aydınlık yarınlara emin adımlarla yürüyeceğiz."

Devlet korumasındaki çocukların kültür ve sanat alanında gelişimlerini amaçlayan iş birliği protokolüne imza atmak amacıyla törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da iki bakanlık arasındaki protokolle, devlete emanet edilen çocukların kültür, sanat ve sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkartılmasının amaçlandığını belirtti. Ersoy, genç ve çocukların kültür ve sanat hayatına katılmasını sağlayan tüm adımların kendisini memnun ettiğini söyledi.

Protokolle devlet himayesindeki çocukların kültür ve sanat duyarlılıklarının artırılması, duygu dünyalarının zenginleştirilmesi ve estetik ufuklarının genişletilmesine katkı sağlayacaklarını vurgulayan Ersoy, şöyle konuştu:

"Kültür ve medeniyet değerlerimizi, çocuklarımıza, onların da ilgisini çekecek projelerle anlatacağız. Çocuklarımızı sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmeye teşvik edeceğiz. Oluşturacağımız ekiplerle çocuklara yönelik yetenek taraması yapacağız ve onların talep ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri için adım atacağız. Bu çerçevede Bakanlığımıza bağlı seyir içeren etkinliklerden çocuklarımızın ücretsiz yararlanmasını sağlayacağız. Aydınlık geleceğimizin mimarları olacak çocuklarımıza, okuma alışkanlığını verebilmek için kütüphanelerimizden etkin olarak faydalanabilmelerini içeren düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Yine bu protokol çerçevesinde devlet koruması altında olan çocuklarımız, kültür turlarımızdan ücretsiz yararlanabilecek. 
Bence çocuklarımızın en çok ilgisini çekecek protokol maddesi de bu olacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz müze ve ören yerlerinden faydalanabilecekler."

"İhtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler de yapabiliriz"

Ersoy, protokolün ardından çocukların gerçekleştireceği sanatsal faaliyetlere de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ev sahipliği yapacaklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının düzenleyeceği konferans, çocuk sergisi, seminer, panel, eğitim, yarışma, konser gibi etkinliklerin Bakanlığımıza ait tesislerde yapılabilmesi için her türlü desteği vereceğiz. Tiyatro oyunu, film senaryosu, kısa film gibi konularda çeşitli yarışmalar düzenleyeceğiz. Biz protokolle işbirliğimizin genel çerçevesini belirlemiş olduk. Çocuklarımızın istek ve ihtiyaçlarına göre yeni düzenlemeler de yapabiliriz. Ben bu protokolde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum."

Devlet korumasından yararlanan gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesine yönelik sosyal atama töreninin de yapılacağını dile getiren Ersoy, atanan tüm gençleri tebrik etti.

Kamuya 780 atama

Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında öngörülen iş birliği protokolüne bakanlar imza attı.

Daha sonra Bakanımız Sayın Derya Yanık, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy'a devlet korumasındaki çocukların yaptığı tabloyu hediye etti.

Bakanlar Sayın Derya Yanık ve Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile protokol üyeleri, gençlerin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmesi için butona basarak kura işlemini başlattı.

Bilgisayar kurasıyla kamu kurum ve kuruluşlarına toplam 780 genç atandı.