…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
12 Kasım 2022, Cumartesi Kahramanmaraş,Türkiye

6,1 Büyüklüğünde Deprem Temalı Yerel Düzey TAMP Tatbikatı


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca 2022 yılının “Tatbikatlar Yılı” olarak ilan edilmesi üzerine Valiliğimiz Koordinesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz tarafından İtfaiye Eğitim Merkezi’nde 6,1 büyüklüğündeki deprem senaryosuyla Yerel Düzey TAMP Tatbikatı gerçekleştirildi.

 

Tatbikata, Valimiz Ömer Faruk Coşkun’un yanı sıra Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Dulkadiroğlu Kaymakamı Fatih Çelikkaya, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Tolga Yağan, İl Müdürümüz Mutlu Kaya, ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri, TAMP 23 Afet Grubu Yöneticisi, Psiskososyal Destek Grubu çalışanlarımız, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, AFAD gönüllüleri ve arama kurtarma personeli katıldı.

 

Senaryo gereği AFAD Başkanlığı depremin Doğu Anadolu fayı Gölbaşı-Türkoğlu segmenti üzerinde ve 6.1 büyüklüğünde olduğunu açıklandı. Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezine bildirilen hasarlı binalara, binalarda çıkan yangınlara ve üst katlarda mahsur kalan vatandaşlara ilgili paydaş kurum ekipleri müdahalede bulundu.

 

Arama kurtarma envanterinin yer aldığı stantları gezerek AFAD Gönüllüleri ve yetkililerden bilgiler alan Vali Coşkun, “İlimiz deprem bakımından riskli iller arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu tür olası afetlere hazırlıklı olmak bakımından tatbikatlar önem arz ediyor. Eğitimler ve saha tatbikatları ile vatandaşlarımızın deprem konusunda bilinçlendirilmesinde emek sarf eden İl AFAD Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm paydaş kurumlarımıza ve “Yerel Düzey TAMP Tatbikatı”nda görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Rabbim her türlü afetten muhafaza etsin.” dedi.