Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Mersin Çocuk Hakları Çocuk Komitesi üyesi çocuklar "Çevreye ve Sıfır Atık " a dikkat çekmek için Çocuk Hakları Hatıra Ormanı’nda temizlik yaptılar. Ormanlık alanda topladıkları şişe,cam ,plastik ve kağıtları ayrıştırarak geri dönüşüm için Çevdosan’a teslim ettiler.
İl Çocuk Hakları Koordinatörü Mustafa SARI bugün 94 yıl önce 1925 yılında Cenevre de yapılan Uluslararası Çocuk Günü Fikri, Çocukların Refahı için Dünya Konferansı'ndan sonrasında 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi ile "Dünya Çocuk Günü " olarak kabul edilmiştir.Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi "Dünya Çocuk Günü " olarak kutlanmaktadır.
Çocuk Komitesi Çocuklarımızda bu güne ve çevreye dikkat çekmek amacıyla Toroslar Anıttepe’de bulunan yaklaşık 8 dönümlük Çocuk Hakları Hatıra Ormanında çevreyi kirleten Şişe cam Plastik poşet kağıt gibi atıkları topladılar. Ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırmak için Çevdosan fabrikasına teslim ettiler. Çocuklarımız için gelecekte en önemli çözüm bekleyen sorunların başında Çevrenin korunması ve Sıfır atık projesinin toplumun tüm kesiminde uygulanması için toplumun tüm kesimlerinin bu projeye sahip çıkması gerekir.