…
…
…
…
10 Şubat 2024, Cumartesi Kayseri, Türkiye

Bakanımız Göktaş, Kayseri’de Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Uluslararası Günü Programı ile Çocuk Evleri Sitesi ve Kocasinan Akademi Açılışlarına Katıldı


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş, artık ithal teknolojilerle yetinmeyen, dünyaya teknolojiler ihraç eden, teknolojinin üretim merkezi olan bir Türkiye olduğunu belirterek, "Özellikle belirtmeliyim ki ihraç edilen her teknolojik ürünümüzde, yapılan her çalışmada kadınların ve kızlarımızın izi var. Her alanda onların büyük başarılarına şahidiz." dedi

Kayseri Bilim Merkezi'nde, Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Uluslararası Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Bakan Göktaş, teknolojinin gelişmesiyle dünyanın hızla değiştiğini, endüstri ve sosyal yaşamın da bu değişime ayak uydurduğunu ifade ederek, Dünya Ekonomik Forumu Raporu'na göre, 2025 yılına kadar pek çok iş kolunun işlevini yitireceğini, teknoloji temelli yeni iş kollarının ortaya çıkacağını aktardı.

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Raporu'na göre ise 21. yüzyılda mesleklerin yüzde 75'inin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) içerikli olacağını belirten Göktaş, bu nedenle çalışanların, işlerinde dijital yetkinlik kazanmaları gerektiğini, Türkiye'de kadınların internet kullanım oranının erkeklere göre yaklaşık yüzde 10 daha az olduğunu, dünya genelinde ise kadınların erkeklere kıyasla yüzde 21 daha az cep telefonu kullandığını anlattı.

Bu verilerin kadınların teknolojiye erkeklerden daha az ulaştığını gösterdiğine dikkati çeken Göktaş, "Ayrıca yapılan çalışmalar, ön yargıların, kadın ve kız çocuklarının dijital beceriler geliştirmelerini ve STEM alanlarında yeterince temsil edilmediğini ortaya koyuyor. Oysa biliyoruz ki STEM alanlarında cinsiyet farkı azaltılırsa istihdam ve üretkenlik artacak, kadınlar bireysel anlamda güçlenmelerinin yanında ülke ekonomisine de katma değer sağlayacak. Kızlarımızın ve kadınların STEM alanlarını keşfetmeleri ve 
başarılı rol modellerle karşılaşmaları bu anlamda oldukça önemli." diye konuştu.

Bu kapsamda kız çocuklarının iyi eğitim almaları ve kariyerlerinde ilerlemeleri için büyük çaba sarf ettiklerini vurgulayan Göktaş, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı'mızın ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin desteği, liderliğiyle kızlarımızın eğitimine çok büyük destekler verdik, vermeye de devam ediyoruz. Yükseköğrenim istatistiklerine göre, üniversite eğitimine başlayanlar içinde kızların oranı yüzde 50'yi aşıyor. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarından mezun olan kız öğrencilerin oranı ise yaklaşık yüzde 35. Kız çocuklarına ve kadınlara Cumhuriyet tarihinin en geniş haklarını veren iktidarımız görev başında. Son 22 yılda AK Parti iktidarında reform olarak nitelendirilebilecek çok büyük adımlar attık. Artık ithal teknolojilerle yetinmeyen, dünyaya teknolojiler ihraç eden, teknolojinin üretim merkezi olan bir Türkiye var. Özellikle belirtmeliyim ki ihraç edilen her teknolojik ürünümüzde, yapılan her çalışmada kadınların ve kızlarımızın izi var. Her alanda onların büyük başarılarına şahidiz."

Alper Gezeravcı'nın Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonunu gerçekleştirdiğini anımsatan Göktaş, bu başarılı hamlede uzayda gerçekleştirilen 13 önemli deneyden 4'ünün sorumlusunun bilim kadınları olduğunu ifade etti.

Göktaş, başarılı çalışmalara imza atan ve bilime emek veren Prof. Dr. Emel Emregül,
 Prof. Dr. Didem Özçimen, Tuğçe Celayir ve Birsen Geçer'e, Türkiye'nin Antarktika'daki bilim çalışmalarına koordinatörlük eden Prof. Dr. Burcu Özsoy'a teşekkür etti.

Bakan Göktaş, bilimsel çalışmalarını Kayseri'de sürdüren, yapay zeka alanındaki çalışmalarıyla birçok ödül alan Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurhan Karaboğa ile TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında biyoloji alanında İç Anadolu Bölge birincisi olan 12. sınıf öğrencisi Şeyma Aslan'ı da tebrik etti.

Kadınların etkin pozisyonda yer almasının övünç kaynağı olduğunu belirten Göktaş, "İnanıyorum ki Türk kadınları, kız çocuklarımız başarılarıyla bizleri gururlandırmaya devam edecek. Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacak. Cumhuriyet'imizin yeni yüzyılında da çalışmalarımızın odağında kız çocuklarının ve kadınların başta eğitim olmak üzere her türlü haklarının teslimi, toplumda etkin ve güçlü olmaları yer alıyor." ifadelerini kullandı.

G Kuvveti Bisikleti ile 360 derece döndü

Programın sonunda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜBİTAK desteğiyle hayata geçirilen merkezi gezen Bakan Göktaş, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Astronotların maruz kaldığı G kuvvetinin anlatıldığı “G Kuvveti Bisikleti”ni yakından inceleyen Göktaş, daha sonra bisikleti denedi. El ve ayak bileklerinden bağlandığı bisikletle pedal çevirerek 360 derece dönüş gerçekleştiren Bakan Göktaş’ın G Kuvveti Bisikleti deneyimi salondakiler tarafından ilgiyle takip edildi.

Göktaş, G Kuvveti Bisikleti deneyimi sonrası gazetecilerin sorusu üzerine, ilginç bir tecrübe yaşadığını belirtti.

Kendisine verilen bilgiye göre, astronotların maruz kaldığı G kuvvetini tecrübe etme imkanı bulduğunu ifade eden Göktaş, “Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın neler hissettiğini biraz da olsa tecrübe etme imkanı buldum. Herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Kayseri Bilim Merkezi’nin Türkiye’deki sayılı merkezlerden olduğunu dile getiren Göktaş, Merkezde hem küçüklere hem de büyüklere bilimi sevdirecek imkanların olduğunu aktardı.

“Devlet koruması altında yetişen çocuklarımız her alanda eksiksiz hizmetten faydalanıyor”

Bakan Göktaş, ardından Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde yaptırılan İhtisaslaştırılmış Çocuk Evleri Sitesi'nin açılışına katıldı. Göktaş, konuşmasında 64'ü ihtisaslaşmış 180 çocuk evleri sitesi ve 1185 çocuk evinde, güven içerisinde çocuklara devlet koruması sağladıklarını söyledi.

Çocukların ve gençlerin ülkenin geleceği olduğuna dikkati çeken Göktaş, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin geleceğini inşa edecek bu çocukların ve gençlerin sağlıklı bireyler olarak topluma kazandırılması bu anlamda çok önemli. Devlet koruması altında yetişen çocuklarımız her alanda eksiksiz hizmetten faydalanıyor; karşılaştıkları zorlukları, devletimizin kendilerine sunduğu imkanlarla aşıyorlar. Bu çocuklarımızın azim ve inançla çıktıkları hayat yolculuğunda birçok başarıya imza attığına birebir şahit olduk. Bunlar arasında başarılı bürokratlarımız, kıymetli kaymakamlarımız, devlet büyüklerimiz, sanatçılarımız, pek çok alanda akademisyenlerimiz var. Dünya çapında tanınan markalara imza atmış iş insanlarımız da çıkmakta. Bunlar gerçekten bizleri gururlandırıyor, sevindiriyor. Ünlü bir tekstil firmasının sahibi 184 mağazasıyla 44 ülkeye ihracat yapan bir iş adamımız olan Özcan Sümer, bunlardan sadece biri. Azmiyle milli takıma seçilmeyi başaran ve Türkiye şampiyonlukları elde eden milli sporcumuz Ayşe Taş da başarı hikayelerine güzel bir örnek."

Göktaş, 2023 YKS'ye giren 878 öğrenciden 319'unun üniversiteye girmeye hak kazandığını, YKS başvurularının başladığı günlerde bu gençlere rehberlik yaparak, onların eğitimlerini titizlikle takip ettiklerini belirtti.

Çocuklara ve gençlere seslenen Göktaş, devletin bu çocuklarla kurduğu bağın reşit olduklarında son bulmayacağını, her zaman desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Vali Gökmen Çiçek ile AK Parti Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler'in de konuşma yaptığı programda, duanın ardından sitenin açılış kurdelesi kesildi.

Kocasinan Akademi'yi de hizmete açtı

Öte yandan Bakan Göktaş, Kocasinan Belediyesince Ertuğrul Gazi Mahallesi'nde yaptırılan Kocasinan Akademi'nin açılışına da katıldı.

Burada konuşan Göktaş, yerel yönetimlerle işbirliği içinde çalıştıklarını, belediye başkanlarıyla istişareler sonucu yeni hizmet modelleri geliştirdiklerini dile getirdi.

2024'ün yerel yönetimlerde de Türkiye Yüzyılı'nın başladığı yıl olacağını vurgulayan Göktaş, bütün yönleriyle yaşayan şehirler için hizmet vizyonunu geliştireceklerini, halkın sesine kulak vererek çalışacaklarını, aile yapısını her türlü riskten korumaya devam edeceklerini kaydetti.

Duanın ardından akademi merkezinin açılışı gerçekleştirildi.

Bakan Göktaş, ayrıca bakanlık kuruluşlarında koruma ve bakım altında bulunan çocuklarla Erciyes Kamp Eğitim Merkezinde bir araya gelerek, çeşitli etkinliklere katıldı.