…
…
…
…
…
…
22 Kasım 2022, Salı Ankara, Türkiye

Emine Erdoğan Hanımefendi ve Bakanımız Yanık 23. Çocuk Forumu Kapanış Programına Katıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ile Bakanımız Derya Yanık, Bakanlığımız ve UNICEF tarafından düzenlenen 23. Uluslararası Çocuk Forumu kapanış programına katıldı. Çocuklar, programda forum ile ilgili hazırlanan sonuç bildirgesini sundu

Uluslararası Çocuk Forumu’nun kapanış programı Cumhurbaşkanlığı Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan bu forumların temasını belirleyen Çocuk Danışma Kurulu'nun bu yıl "İklim Değişikliği ve Çocuk Katılımı" temasını seçtiğini belirterek, bunun, onların ne kadar bilinçli evlatlar olduklarını gösterdiğini dile getirdi.

"İklim değişikliğini, birinci muhatabı konumundaki çocukların açısından tartışmak, meselenin özüne inmektir." diyen Emine Erdoğan, UNICEF'e, tüm paydaşlara ve programda emeği geçenlere şükranlarını sundu. Erdoğan, dost ve kardeş ülkelerden gelen yabancı misafirlerin katılımından da memnuniyet duyduğunu söyledi.

Geleceğin çocuklarla filizlendiğini ifade eden Erdoğan, "Bizler, bu dünyayı onlardan ödünç aldık. 'Çocuklar bugünkü nüfusumuzun üçte birini, geleceğimizin ise tamamını oluştururlar' sözü, bu gerçeği çok güzel ifade eder. Çocukları ilgilendiren sorunları çözmek ve onlara adil bir dünya bırakmak, bizlerin temel sorumluluğudur. Hepimiz bu bilinçle gelecek nesillere dopdolu bir miras hazırlamak istiyoruz." diye konuştu.

Mirasın sadece kazanımlardan oluşmadığını, bazen eksikler, kayıplar, hataların da miras kaldığını belirten Erdoğan, o nedenle çağa ait sorunları çözüme kavuşturmada iş birliğine vurgu yaptı, bunun hem çocuklara hem de geleceğe borç olduğunu ifade etti.

Emine Erdoğan, iklim değişikliğinin insanlığın yüzleşmek zorunda kaldığı, yüzyılın en büyük küresel sorunu olduğuna dikkati çekerek, bu hayati krizin, 8 milyar insanı ve tüm canlıları doğrudan etkilediğini, çocukların da orantısız olarak etkilendiğini vurguladı.

Bu yönüyle iklim değişikliğinin başlı başına bir çocuk hakları meselesine dönüştüğünü söyleyen Erdoğan, "Yaşamak, her çocuğun en temel hakkı ve bu hakkı korumak hepimizin ödevidir. Çocukların temiz çevre, temiz hava, temiz su, temiz gıda, eğitim ve oyun gibi elinden alınamaz hakları olduğu noktasında hepimiz hemfikiriz ancak bu hakları onlara eksiksiz teslim etmek için hayattaki karşılıklarını da oluşturmamız lazım." dedi.

İklim değişikliğinin çevresel ve ekonomik etkilerinden tüm ülkelerin eşit etkilenmediğine işaret eden Erdoğan, en riskli bölgeler haline gelen ülkelerin, küresel sera gazı emisyonunda en düşük paya sahip olduğunu, bunların başında da Afrika ülkelerinin geldiğini kaydetti.

En az zararı verenin en çok zarara maruz kaldığını anlatan Emine Erdoğan, yaşanabilir coğrafyaların bile azalmaya başladığını, bu şartlardan "iklim mülteciliği" diye bir kavram doğduğunu aktardı.

İnsanların artık göç yollarına, sadece savaştan kaçmak için değil, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden kurtulmak için de düştüğünü ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Böyle bir tablo karşısında, biz büyüklerin en önemli ödevi, iklim değişikliği ile mücadelede kararlılık göstermek ve çocuklara duyarlı politikalar üretmektir. Türkiye olarak, iklim değişikliği ile mücadelede küresel bir aktörüz. İnsanlığın bu müşterek meselesine 'dünya ortak evimiz' felsefesiyle yaklaşıyoruz.

Bildiğiniz gibi, 'sıfır atık projemiz' uluslararası toplumun takdirine mazhar oldu. Birleşmiş Milletler 77. Kurulu esnasında imzaya açtığımız 'Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı'nın altındaki imzaların her gün arttığını ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bu gayret, dünyanın tüm çocuklarının müreffeh bir gelecekten eşit ve adil yararlanması içindir."

"Hepimizin birinci sorumluluğu tabiatla dengeli bir ilişki kurmak"

Çocuklara seslenen Emine Erdoğan, dünyanın bir değişim ve dönüşüm sürecinin başında durduğunu vurgulayarak, "Yarının yetişkinleri olarak bu süreçte sizlerin aktif rol almanıza hepimizin çok ihtiyacı var. Yapılacaklar listemiz uzun ama o meşhur sözde de dediği gibi, 'Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile tek bir adımla başlar.' Hepimizin birinci sorumluluğu, tabiatla dengeli bir ilişki kurmaktır. Onun çağrısına kulak vermek, ihtiyaçlarına kayıtsız kalmamaktır. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi, iklim değişikliği insan faaliyetlerine bağlı gelişen bir olgu. Dolayısıyla bu sorunun üstesinden gelecek yegane formül, yeniden doğa dostu bir yaşam kültürü oluşturmaktır."

"Tüm projelerinizin yürekten destekçisi olacağım"

Modern dünyada insanların birer tüketici olmaya indirgendiğini, tüketici olmanın bir kimlik haline dönüştüğünü kaydeden Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ne mutlu ki sizler, bu sınırlayıcı bakış açısının üstesinden gelecek donanıma ve vizyona sahip evlatlarımızsınız. Sizlerden ricam, çevreci kimliğinizi inşa ederken, medeniyetimizde doğaya nasıl muamele edildiğini de araştırmanızdır. O zaman insan ve tabiat ilişkisi açısından, tarihe üstün bir örneklik bıraktığımızı göreceksiniz. Çünkü tabiata olan yaklaşımımız, inanç ve değerler dünyamızın filtrelerinden süzülerek oluşur. Yani çevre konuları yalnızca bilimsel bir konu değil, insanın yaratılışa olan tutumunu belirleyen bir medeniyet meselesidir. O yüzden inanıyorum ki Anadolu'nun irfan yüklü tecrübesi sizlere rehberlik edecektir.

Sizler, çocuklar ve gençler olarak tertemiz vicdanlara sahipsiniz. Dünya, sizin vicdanlarınızla yeni bir sayfa açacak. O nedenle lütfen doğa için daha çok söz alın ve projeler üretin. Bizler, çevre konularında sizler adına değil, sizlerle birlikte karar almak istiyoruz. Bu vesileyle, tüm projelerinizin yürekten destekçisi olacağımı burada ifade etmek istiyorum. Birer çevre gönüllüsü olduğunuz için hepinizi sevgiyle kucaklıyorum."

Bakan Yanık’ın konuşması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da konuşmasında, çocukların erkenden büyümek zorunda kalmadıkları, sadece eğlenip öğrenebildikleri huzurlu bir dünyanın hayalini kurduklarını söyledi.

Suriye'de, Ukrayna'da ve daha birçok ülkede çocukların daha güvenli bir gelecek için yaşadıkları ülkelerini terk etmek zorunda kaldığına işaret eden Yanık, çocukların açlık ve yoksulluk sebebiyle evlerinden uzak diyarlara göç ettiğini, terör olaylarıyla yaşamdan koparıldığını, anneler ve babaların çocuklarından ayrıldığını anlattı.

Türkiye'de de kısa süre önce böyle bir acı olayın yaşandığını hatırlatan Yanık, İstanbul'da meydana gelen saldırıda vefat eden Yusuf Meydan'ın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Adana İl Müdürlüğü bünyesinde çalıştığını dile getirdi.

Böyle bir olayın yaşanmasından dolayı çok üzgün olduğunu ifade eden Yanık, şöyle devam etti:

"Çalışma arkadaşımız Yusuf'un ve cennet kuşu kızı Ecrin'in aziz hatırasını yaşatmak istiyoruz. Yusuf Meydan'ın ismini Adana Sarıçam'da yapılacak Çocuk Evleri Sitemize, kızı Ecrin Meydan'ın ismini de kuruluşumuz içerisinde açılacak kütüphaneye vererek, bu isimlerin bundan böyle birçok çocuğa yuva sağlamasını temin etmeye çalışacağız. Teröre inat isimlerini yaşatmaya çalışacağız."

"Dünyaya mesajlarınızı ilettiniz"

"Burada sizlere baktığımda, sizlerle bir araya geldiğimde bu kara tabloların bir daha yaşanmayacağına olan inancım tazeleniyor. Sizleri gördüğümüzde geleceğe dair ümitlerimiz yeşeriyor." diyen Yanık, daha yaşanır ve daha adil bir dünya için çocukların kendilerinden daha başarılı olacağına yürekten inandığını vurguladı.

Yanık, "Çünkü herkes için güzel bir şeyler yapmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden kalkıp Ankara'da bizimle bir araya geldiniz. Dünyaya mesajlarınızı ilettiniz. Biz de 2000 yılından itibaren 81 ilimizde çocuk komitelerimizi, işte bu mesajların yayılması ve tüm çocuklarımıza ulaşması için oluşturduk. Bu komitelerimizle 23 yıldır çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz." diye konuştu.

"Çocukların gözlemlerini ve çözüm önerilerini dikkate almak zorundayız"

Bakan Yanık, bu yıl 23'üncüsü gerçekleşen Çocuk Forumu'nun uluslararası kimlik kazanmasının son derece gurur verici bir gelişme olduğunun altını çizdi.

Hayatın her alanında çocukların varlığını güçlendirmenin, dünya çocuklarının taşıdığı muhteşem potansiyeli görmenin ayrı bir mutluluk verdiğini dile getiren Yanık, "Her yıl birbirinden önemli küresel sorunlara çözüm önerilerini sunan çocuklarımızla tanıştıkça, dünyamızın geleceğinin güvende olduğuna inanıyoruz. Bu yıl da çocuklarımızın 'İklim Değişikliği ve Çocuk Katılımı' gibi küresel bir konuyu ele almaları ve birbirinden etkili çözüm önerileri sunmalarını önemli buluyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tabiatın her an insanlarla konuştuğuna işaret eden Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuşlardan bulutlara, çiçeklerden denizlere kadar hepsi bize bir şeyler fısıldıyor. Doğayı iyi gözlemlediğimizde, doğanın bizi bize yansıtan bir ayna olduğuna şahit oluyoruz. Doğanın dilini çözdüğümüzde, bize verdiği mesajı aldığımızda, doğaya ve kendimize zarar vermeden yaşayabilmenin yolunu da bulabiliriz. Çocuklar bu mesajı en doğal haliyle alıyorlar. Bu konuda çocukların gözlemlerini ve çözüm önerilerini dikkate almak zorundayız. Kendimiz, ailemiz ve ülkemiz adına benimsediğimiz tüm sorumlulukların yanına doğanın ve diğer canlıların varlığına derin bir saygıyı da eklemeliyiz. Çocuklarımızı iklim değişikliğinin sonuçlarıyla baş başa bırakmak yerine, onlara doğanın işleyişini anlatarak doğayla daha çok vakit geçirmelerini sağlamalıyız. Biz çocuklarımıza bütün güzellikleri yaşayabilecekleri bir dünya bırakmayı hedefliyoruz, bu sebeple onları bu farkındalık hareketinin öncüleri olarak görüyoruz."

"Güçlü nesiller yetiştirmek üzere çeşitli çalışmalar yürütüyoruz"

Bakan Yanık, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çocukların üstün yararı ilkesi doğrultusunda, güçlü nesiller yetiştirmek üzere çeşitli çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Genel yaklaşımın, kültürel ve manevi değerlerle beslenen çocukların toplum hayatına sağlıklı ve mutlu bir şekilde katılmalarını sağlamak olduğunu belirten Yanık, şunları kaydetti:

"Çocuk Hakları Sözleşmesinin 12. maddesi de çocukların kendilerini ilgilendiren konulara katılımıyla ilgilidir. Bu madde, çocukların kendi görüşleriyle yetişkinlerin görüşlerinin nasıl dikkate alındığını, diyalog süreçlerinin alınan kararları nasıl etkilediğini öğrenmeleri açısından son derece önemli bir maddedir. Aynı zamanda çocuklar ve yetişkinler arasında iletişim kurma ve bilgi paylaşma süreçlerini de vurgular. Biz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, 81 ilimizde çocuk komitelerimizle bunu gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımızın kendilerini iyi ifade edecek şekilde, çevrelerinde yaşananlara duyarlı, haklar ve sorumluluklar noktasında bilinçli olarak yetişmeleri için onlara tüm imkanları sunmaya çalışıyoruz. Bu imkanları sunarken önümüzde her zaman gençlere ve çocuklara inanan bir anlayışın güçlü desteğini görüyoruz."

Bakan Yanık, Uluslararası Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesi'nin ilgili tüm kurumlara gönderilmesiyle konuya ilişkin farkındalığın artacağına inandığını söyledi.

Programda, Çocuk Hakları Komiteleri Türkiye Koordinatörü Emirhan Keskin, Uluslararası Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesini okudu.

Sonuç bildirgesi takdim edildi

Çocuk Hakları Komitelerinin 22 yıldır düzenlediği Ulusal Çocuk Forumu'nun bu yılki 23. oturumu, Türkiye'nin ev sahipliğinde, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, İtalya, Karadağ, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Moldova, Özbekistan, Sırbistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna'dan gelen katılımcılarla yapılmıştı. "İklim Değişikliği ve Çocuk Katılımı" teması adı altında düzenlenen forum sonucunda Çocuk Hakları Türkiye Koordinatörleri tarafından hazırlanan 23. Uluslararası Çocuk Forumu sonuç bildirgesi, Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki kapanış programında Emine Erdoğan'a takdim edildi.

Program öncesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kurulan sıfır atık atölyesi stantlarını gezen ve çocuklara eşlik eden Emine Erdoğan, çocuklarla sohbet etti.

Makrome atölyesindeki eğitmenin eski dantellerden yaptığı ve üzerine giydiği elbiseyi çok beğendiğini söyleyen Emine Erdoğan, çocuklarla saksı yapımı peyzajına katıldı, çevre ve iklim yayınlarının olduğu standı da ziyaret ederek bilgi aldı.

Programın ardından çocukların yaptığı puzzle, son parçasını ekleyen Emine Erdoğan'a hediye edildi.

Emine Erdoğan'ın destekleriyle eğitimini yurt dışında tamamlayan Merve Başoğlu'nun yan flüt dinletisi sunduğu programın sonunda Erdoğan ve Bakan Derya Yanık, çocuklarla ve katılımcılarla fotoğraf çektirdi.

Programa UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis de katıldı.