"Türkiye'de erken yaşta evlilikleri bitirmemiz lazım. Bu eğitimle olacak’’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Türkiye'de erken yaşta evlilikleri sona erdirmeleri gerektiğini belirterek, "Önce Türkiye ortalamasını düşüreceğiz sonra sıfırlayacağız. Bu eğitimle olacak" dedi.

Bakan Kaya, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken Erken Yaşta ve Zorla Evliliklerle Mücadele Ulusal Eylem Planı ve Strateji Belgesi'ni tamamladıklarını anımsattı.

Erken yaşta evliliklerin önüne geçebilmek için çalışmaların devam ettiğine işaret eden Bakan Kaya, özellikle bu evliliklerin yoğun görüldüğü 8 ilde pilot uygulamaya geçildiğini bildirdi.

Bakan Kaya, Ağrı'ya ağustos ayında bir ziyarette bulunduğunu, burada erken yaşta evliliklerin yüksek olduğunu görünce pilot il olarak ele aldıklarını anımsattı. Bakan Kaya, bütün il müdürlüklerini, bakanlığın paydaş olabileceği kurumları çağırarak, bir toplantı yaptıklarını, Ağrı'nın özelinde çalışmaya başladıklarını anlattı.

Daha sonra pilot olarak 8 ile bunun yayıldığını aktaran Bakan Kaya, valiliklerde, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer paydaşlarla çalışmalara başladıklarını belirtti.

Önce Türkiye ortalamasını düşüreceklerini, sonra sıfırlayacaklarını vurgulayan Bakan Kaya, "Türkiye'de erken yaşta evlilikleri bitirmemiz lazım. Bu eğitimle olacak. Ağrı'da kız çocuklarını okula yazdırıyorlar ama devam etmiyorlar. O devamın sağlanması lazım. Eğitim desteği veriyoruz, desteklerde devam takibi önemli. Bunu yapacağız" dedi.
 


Sonraki Sayfa: "Dünya maalesef bu zulme kör, sağır, dilsiz kalsa da, Türkiye oradaki mazlumlara elini uzatmaya devam edecek"

Önceki Sayfa : "Bu dava, tüm milletimizin davası. Bu davayı takip etmek, sahip çıkmak da bizim borcumuz’’