24.12.2015

Geçtiğimiz şubat ayında Kayseri'de meydana gelen ve medyada "üvey anne dehşeti " başlığıyla yer alan haberlere ilişkin olarak aşağıda belirtilen hususların kamuoyu ile paylaşılması zarureti hasıl olmuştur ;

  1. Habere konu olan şiddet mağduru çocuklara ilişkin dava Şubat 2015 tarihinde adli mercilere intikal etmiş, hemen akabinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuya müdahil olarak başından sonuna kadar çocukların fiziksel ve ruhsal tedavi süreçleriyle ilgili gerekli çalışmaları uzmanları eliyle yürütmüştür. 
  2. Olayın adli boyutu da bugüne kadar devam etmiş,  16 Aralık'ta mahkeme bu tür davalara örnek teşkil edecek şekilde zanlı hakkında 46 yıl cezaya hükmetmiştir. 
  3. Cezanın kesinleşmesini müteakip konu, dava dosyasında yer alan görüntülerin ortaya çıkması ile yeniden gündeme gelmiştir. 
  4. Dava dosyasında bulunan ve delil niteliği taşıyan görüntüler son derece dehşet verici ve infiale yol açacak boyuttadır. Bu görüntülerin dünden beri medyada ve sosyal medya mecralarında paylaşıldığı görülmektedir. Bu nedenle kamuoyunun haklı tepkisine sebep olmuştur

Ancak bu görüntülerin paylaşılması,  tekrar tekrar yayınlanması dava mağduru çocukların ruhsal gelişimi açısından büyük sorun teşkil etmektedir.  Mağdur çocukların babası A. A. 'nın da bu görüntülerin izinsiz şekilde kullanılması ve yayılmasıyla ilgili Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurusu bulunmaktadır.
Dava mağduru çocukların ruhsal ve  psikolojik durumlarının olumsuz etkilenmemesi, mağdur ailenin daha fazla sıkıntı yaşamaması için söz konusu görüntülerin medyada kullanılmaması önem arz etmektedir.
Bu görüntülerin haber amaçlı dahi olsa kullanılmaması, sosyal medya aracılığıyla yayılmasının engellenmesi için gerekli hassasiyetin gösterilmesi, bu amaçla bir kamuoyu duyarlılığı geliştirilmesi noktasında basın yayın kuruluşlarının desteğine ihtiyaç vardır. 
Bakanlık olarak bu konuda medyanın ve kamuoyunun desteğini bekliyor, gerekli hassasiyetin gösterileceğine inanıyoruz.
Saygılarımızla.
 


Sonraki Sayfa: 17.12.2015

Önceki Sayfa : 01.01.2016